ଯୋଗର ଉତ୍ପତି ଭାରତରେ ନୁହେଁ ନେପାଳରେ ହୋଇଥିଲା: କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲି

ଯୋଗର ଉତ୍ପତି ଭାରତରେ ନୁହେଁ ନେପାଳରେ ହୋଇଥିଲା: କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲି

କାଠମାଣ୍ଡୁ: ନେପାଳରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଦାବି କରିବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୋଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲି । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ଅବସରରେ ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଯୋଗ ଭାରତରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ନେପାଳରୁ ଆସିଛି। ଭାରତ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନ ଥିବା ପୂର୍ବରୁ ନେପାଳରେ ଯୋଗ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଯୋଗ ଦିବସରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଓଲି କହିଛନ୍ତି ।

ନେପାଳୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି କହିଛନ୍ତି, ‘ଭାରତ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ଉଭା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ନେପାଳରେ ଯୋଗ ବହୁଳ ଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଯୋଗ ପ୍ରଚଳିତ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ଗଠନ ହୋଇନଥିଲା ନାହିଁସେତେବେଳେ ଭାରତ ଭଳି ଦେଶ ନଥିଲା; ସେଠାରେ କେବଳ ଅନେକ ଫ୍ରିଙ୍ଗ୍ ରାଜ୍ୟ ଥିଲା। ତେଣୁ, ଯୋଗ ନେପାଳରେ ପ୍ରଥମେ ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯୋଗ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିବା ଆମର ସାଧୁମାନଙ୍କୁ ଆମେ କେବେ ଶ୍ରେୟ ଦେଇନାହୁଁ। ଆମେ ସବୁବେଳେ ପ୍ରଫେସର ଓ ସେମାନଙ୍କ ଅବଦାନ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିଲୁ। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଯୋଗକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଦାବି କରିପାରିଲୁ ନାହିଁ । ଆମେ ଯୋଗକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ନେଇ ପାରିଲୁ ନାହିଁ।  କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କରିପାରିଛି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ସେ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ ଭଗବାନ ରାମ ଭାରତର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନୁହେଁ ବରଂ ନେପାଳରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ନେପାଳର ଚିତୱାନ ଜିଲ୍ଲାର ଅଯୋଧ୍ୟାପୁରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭଗବାନ ରାମ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ।  ଅଯୋଧ୍ୟାପୁରୀ ନେପାଳରେ ଥିଲେ। ବାଲ୍ମିକି ଆଶ୍ରମ ମଧ୍ୟ ନେପାଳର ଅଯୋଧ୍ୟାପୁରୀ ନିକଟରେ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଥିଲେ ।

 

 

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Generated by Feedzy
error

Enjoy this news? Please spread the word :)

YouTube
YouTube
WhatsApp