ଜିଏସଟି ହ୍ରାସ ପରେ ପାଖାପାଖି ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କମିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମୂଲ୍ୟ

ଜିଏସଟି ହ୍ରାସ ପରେ ପାଖାପାଖି ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କମିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମୂଲ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ସଂଶୋଧିତ ଜିଏସଟି ହାର ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ -୧୯ ସହ ଜଡିତ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଜିଏସଟି ହାର ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ଅଟୋମେକର୍ ମାରୁତି ଭାରତରେ ଏହାର ଇକୋ ଭ୍ୟାନ୍ ର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସଂସ୍କରଣର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି। ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ (ବିଏସ୍ଇ) ସହିତ ଏକ ନିୟାମକ ଦାଖଲ ମାଧ୍ୟମରେ କମ୍ପାନୀ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛି ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜିଏସଟି ହାର ଅନୁଯାୟୀ କମ୍ପାନୀର ଇକୋ ଯାନର ମୂଲ୍ୟ ୮୮,୦୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଜିଏସଟି ହାର ପୂର୍ବରୁ ୨୮% ଥିଲା, ଆଉ ଏବେ ଜିଏସଟି ୧୨% କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି |

ଆଉ ସଂଶୋଧିତ ଜିଏସଟି ପରେ ମାରୁତି ଇକୋ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ୬.୧୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା (ଏକ୍ସ-ସୋରୁମ୍, ଦିଲ୍ଲୀ) କୁ ଖସି ଆସିଛି | ଏଥି ସହିତ, ଜିଏସଟି ହାରରେ ଏହି ହ୍ରାସ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଧ ହେବ। ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଏକ ନିୟାମକପତ୍ରରେ କହିଛି ଯେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ସଂଶୋଧିତ ଜିଏସଟି ହାର ଅନୁଯାୟୀ ଇକୋ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ମୂଲ୍ୟ ୮୮,୦୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଇକୋ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ପୂର୍ବ ଶୋ’ରୁମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସଂଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟ ୬,୧୬,୮୭୫ଟଙ୍କା (ଏକ୍ସ ସୋରୁମ) ହୋଇଛି । ସୂଚନା ଥାଉ କି ଜିଏସଟି ପରିଷଦର ୪୪ତମ ବୈଠକରେ ହୋଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ମୁତାବକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ କାଟାଗୋରିରୁ ହଟାଇଦିଆଯାଇଛି | ତେଣୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କିଣିବାବେଳେ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ବଦଳରେ ମାତ୍ର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଏକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମଗ୍ରୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା |

The post ଜିଏସଟି ହ୍ରାସ ପରେ ପାଖାପାଖି ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କମିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମୂଲ୍ୟ first appeared on Sambad.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Generated by Feedzy
error

Enjoy this news? Please spread the word :)

YouTube
YouTube
WhatsApp