ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଅନିଚ୍ଛା ସତ୍ତ୍ୱେ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରିବାକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଇପାରନ୍ତି ଗେହଲୋଟ

ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଅନିଚ୍ଛା ସତ୍ତ୍ୱେ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରିବାକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଇପାରନ୍ତି ଗେହଲୋଟ

ଜୟପୁର: କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପଦବୀକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି | ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ଲଢେଇ ପାଇଁ ରାଜି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅପେକ୍ଷା ରାଜସ୍ଥାନରେ କ’ଣ ହେବ, ସେନେଇ ଆଲୋଚନା ସରଗରମ ରହିଛି ? ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଗେହଲୋଟଙ୍କୁ ‘ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୋଟିଏ ପୋଷ୍ଟ’ ଫର୍ମୁଲାକୁ ମନେ ପକାଇବା ପରେ ସେ ୟୁ-ଟର୍ଣ୍ଣ ନେଇଥିଲେ। ଯଦି ସେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ବୋଲି ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ପାର୍ଟି ସୂତ୍ରରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦିଓ ଗେହଲୋଟ୍ ଚେୟାର ଛାଡିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ତଥାପି ସେ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟଙ୍କୁ କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି। ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କର କିଛି ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ପାଇଲଟ୍ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଦୁର୍ବଳ ବୋଲି ଭାବିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ।

ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବା ପରେ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଆଧିପତ୍ୟ ଜାରି ରହିବ। ଯଦି ଗେହଲୋଟ୍ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତ ତେବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ପାଇଲଟଙ୍କ ନିବିଡ଼ତା ମଧ୍ୟ କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିଁ। ୨୦୨୦ରେ, ଯେତେବେଳେ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକ ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ପଳାଇଥିଲେ | ସମର୍ଥକ ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ରାହୁଲ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମନାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଏବଂ ରାହୁଲ ସେମାନଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ଦଳକୁ କ୍ଷମତାକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ କରିଥିବା ପରିଶ୍ରମ ପାଇଁ ପାଇଲଟ କରିଥିବା କଠିନ ପରିଶ୍ରମକୁ ସେମାନେ ପୁରସ୍କୃତ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ। ତଥାପି, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଇଲଟ ଧୈର୍ଯ୍ୟର ସହିତ ଦଳ ସହ ଥିବାରୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଅତୀତରେ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ | ସେହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ରାହୁଲ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚାପ ରହିବ | ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଗେହଲଟଙ୍କ ପାଇଁ ପାଇଲଟଙ୍କ ରାସ୍ତା ରୋକିବା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ। ଯେଉଁମାନେ ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କ ରାଜନୀତିରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜସ୍ଥାନ କଂଗ୍ରେସରେ ପାଇଲଟଙ୍କ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରହିଛି। ପାର୍ଟି ସଂଗଠନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଧାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ରହିଛି। ସରକାରରେ ଜଡିତ ଅନେକ ବିଧାୟକ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀ ପାଇଲଟଙ୍କର ଗୋଟିଏ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବଡ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଯଦି ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଅଲଗା କରି ଅନ୍ୟ କିଛି ନେତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ବସାଯାଏ ତେବେ ଦଳ ଭାଙ୍ଗିଯିବାର ଭୟ ବଢିଯିବ |

Please follow and like us:
Generated by Feedzy
error

Enjoy this news? Please spread the word :)

YouTube
YouTube
WhatsApp