ଆସନ୍ତାମାସରେ ଭାରତକୁ ମିଳିବ ୩ଟି ହେଲିକପ୍ଟର, ଆକାଶରୁ ଜାହାଜକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରିବ ରୋମିଓ

ଆସନ୍ତାମାସରେ ଭାରତକୁ ମିଳିବ ୩ଟି ହେଲିକପ୍ଟର, ଆକାଶରୁ ଜାହାଜକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରିବ ରୋମିଓ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଏହାର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ର ପାଇବ। ତିନୋଟି ଏମଏଚ-୬୦ ରୋମିଓ ହେଲିକପ୍ଟର ଜୁଲାଇରେ ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। ଏବେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଏକ ଟିମ ଆମେରିକାରେ ଅଛି ଏବଂ ରୋମିଓ ହେଲିକପ୍ଟର ପାଇଁ ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ତାଲିମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଏହି ତିନୋଟି ହେଲିକପ୍ଟର ଏହି ଦଳର ତାଲିମ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ | ରୋମିଓ ହେଲିକପ୍ଟରର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ୟାଚ୍ ନଭେମ୍ବରରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜୁନ୍-ଜୁଲାଇରେ ତୃତୀୟ ବ୍ୟାଚ ରୋମିଓ ହେଲିକପ୍ଟର ନୌସେନାରେ ସାମିଲ କରାଯିବ |

୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ସମସ୍ତ ୨୪ ଟି ହେଲିକପ୍ଟର ପାଇବ। ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ପ୍ରାୟ ୨୦ ଜଣ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଟେକ୍ନିସିଆନଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ଆମେରିକାରେ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ନୂତନ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡ଼ାଇବା, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ସିଷ୍ଟମ ଚଳାଇବା ଏବଂ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ତାଲିମ ନେଉଛନ୍ତି। ୨୦୨୦ରେ ଭାରତ ପ୍ରାୟ ୨୪ଟି ରୋମିଓ ହେଲିକପ୍ଟର ପାଇଁ ଆମେରିକା ସହ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା। ୧୬ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ୨୪ଟି ହେଲିକପ୍ଟର ପାଇଁ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ରୋମିଓ ହେଲିକପ୍ଟର ହେଉଛି ଏକ ମଲ୍ଟି ରୋଲ୍ ହେଲିକପ୍ଟର |

ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଜାହାଜ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇପାରିବ ଓ ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ଖୋଜା ଯାଇ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ରିଲିଫ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ କିମ୍ବା ସମୁଦ୍ରରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ବାୟୁରୁ-ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ହେଲଫାୟାର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ କରାଯାଇପାରିବ |

The post ଆସନ୍ତାମାସରେ ଭାରତକୁ ମିଳିବ ୩ଟି ହେଲିକପ୍ଟର, ଆକାଶରୁ ଜାହାଜକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରିବ ରୋମିଓ first appeared on Sambad.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Generated by Feedzy
error

Enjoy this news? Please spread the word :)

YouTube
YouTube
WhatsApp